Jump to content

Peter Epps

Committee
  • Content Count

    1,041
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by Peter Epps

  1. Peter Epps

    IMAG0008.JPG

    New Guinea 1944. L to R 1. J R McLauchlan, 2 R Crossing, 3. R N Parry, 4. J A Keenahan, 5. T Paull.
  2. Peter Epps

    IMAG0005.JPG

    Some of "The Men of Timor" L to R 1. Unknown, 2. R J Sprigg, Signals, 3. H J Brown, No 2 Sect, 4. J S O'Brien, Signals, 5. W E Tomasetti, Headquarters, 6. D F Murray, Signals, 7. I J Brown, Signals.
  3. Peter Epps

    IMAG0002.JPG

    Engineers Section, "D" Platoon, Timor 1942 Rear L to R 1. H E James, 2. W N J Howell, 3. G I Green, 4. A J Martin, 5. W E March. Front L to R 1. W T Epps, 2. G H Strickland Notice the fire power of group. Green has a snipers rifle and the other 4 in rear have Tommy Guns, both in front have Bren Guns.
  4. Peter Epps

    IMAG0007.JPG

    Wilson's Promontory 1941 Rear L to R 1. R Cole, 2. Dr C R Dunkley, 3. T G Nisbet. 4. C F G McKenzie. Front L to R 1. J C Burridge, 2. G G Laidlaw.
  5. Peter Epps

    IMAG0006.JPG

    Wilson's Promontory 1941. L to R 1. T G Nisbet, 2. A Campbell, 3. J A Rose.
  6. Peter Epps

    IMAG0004.JPG

    Batchelor Aerodrome N.T. Nov 1941 Rear l to R 1. B T Gannon, 2. H Botterill, 3. R E E Tatum, 4. G F Bayliss. Front L to R 1. G F Greenhalgh, 2. BJ McMahon
  7. Peter Epps

    IMAG0003.JPG

    Nullarbor Plain 1941 on way to Wilson's Promontory. Rear L to R 1. H T Crowder, 2. G W Hislop, 3. P Alexander, 4. T Paull, 5. Unknown Front L to R 1. T F D Towers, 2. A Davidson, 3. A J Lane, 4. K M Hayes
  8. Peter Epps

    IMAG0001.JPG

    No 3 Section, Wayville South Australia 1941 Rear, L to R 1. B C Langridge, 2. G E Pendergrast, 3. B A Brown, 4. W H Rowan Robinson, 5. G B Holmes Front, L to R 1. RK Palmer, 2. W G Cooper, 3, E Weller, 4. H A Longbottom,
  9. Peter Epps

    111008-8.jpg

    Maxwell John Bowden NX108912 No 1 Section New Guinea
  10. Ernest (Dudley) enlisted in Citizen Military Force (Reserves) on 12 Dec 1938 and was promoted to Corporal on 3 Apr 1939, Sergeant 1 Jul 1939 and commissioned Lieutenant on 25 Aug 1939. He transferred to the A.I.F. on 18 Jul 1940 and was promoted to Lieutenant. He was posted to 8th Division, Australian Army Service Corps(AASC) on 24 Jul 1940 and was promoted to captain on 17 Oct 1940 and transferred to Headquarters, 8th Division, AASC on 21 May 1941. He was attached to No 1 Advanced Maintenance Party, Sparrow Force and embarked for Timor aboard M.V. RUYS on 6 Jun 1941. He joined the unit o
  11. Peter Epps

    Horace Roy John

    Horace joined the unit on Timor as a Private from 2/40th Battalion after the fall of Koepang, approx. Mar 1942 and embarked with the unit for Australia aboard the Royal Dutch destroyer “Tjerk Hiddes” on 11 Dec 1942. He was discharged on 9 Nov1945.
  12. Peter Epps

    dad group wilson.JPG

    Part of Original Sapper Section 1941 L to R Bill Epps, Bill Howell, Jim Veal, George Strickland, Frank Browne, Harvey James
  13. Peter Epps

    5 sect NG.JPG

    No 5 Section, B Troop Faita New Guinea 1944. Back Row L to R Bill Rogers Davidson, Ray Parry, Jim McLaughlin, Alex Thomson, Harold Brooker, Godfrey Merritt, Alec Stewart, Norm Tillett, Edgar Rowe. Squatting L to R Don Young, Arch Claney.
  14. William served as a Sapper in 5th Field Company Engineers in WW1 from 14 Feb 1916 and was awarded a Distinguish Conduct Medal and promoted to Lieutenant and awarded a Military Cross, discharged 2 Mar 1920. He was awarded an Efficiency Decoration between the Wars for service in 10th Battalion in Citizen Military Force (Reserves). He enlisted in the A.I.F. on 2 Jul 1940 and appointed Temporary Colonel on 6 Oct 1941. He was appointed Temporary Brigadier and posted to Headquarters, Sparrow Force on 12 Feb 1942. He joined the unit on Timor from Headquarters, Sparrow Force, after the fall of Koepang
  15. Peter Epps

    Joseph Henry Thomas

    Joseph enlisted on 1 Sept 1941 and posted to Engineer Training Depot on 25 Sept 1941. He was promoted Acting Corporal on 11 Nov 1941 and Acting Sergeant on 3 Dec 1941 and transferred to Australian Army Service Corps, Sparrow Force on 9 Jan 1942. He joined the unit on Timor from 2/40 Battalion, after the fall of Koepang, approx. March 1942. He returned to Australia aboard "KURU" on 8 Aug 1942. He transferred to M.G.O. Design Division on 19 Aug 1943, then to 25th Australian Maintenance Platoon on 22 Sept 1943. He transferred back to M.G.O. Design Division on 18 Jan 1944 and his rank of Serg
×
×
  • Create New...