Jump to content

Peter Epps

Committee
  • Content Count

    564
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

About Peter Epps

  • Role
    Committee Member

Personal Information

  • Related to 2/2 soldier
  • Name of 2/2 soldier
    William Thomas EPPS WX12125

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. I thought Snowy was the white haired chap far right back row and the third man from left back row, his name should be Stan Weppner.
  2. Commissioned Second Lieutenant on 27 Jan 1938, posted to Indian Army on 27 Nov 1939. Promoted Lieutenant on27 Apr 1940, Acting Captain on 1 Apr 1941, Temporary Captain on 12 Oct 1941, War Substantive Captain 22 May 1943, Captain 27 Jan 1946, Major 27 Jan 1951. The above is curtesy of Jack Langley, Sydney, Australia. Captain. Royal Deccan Horse, Indian Army. He was attached to the unit on New Guinea from 3 Feb 1944 to Unattached on 3 Mar 1944. This info curtesy of nominal roll from National Archives of Australia. The photo and the following is curtesy of Matthew Broadbridge U.K. Lieut-Col Hilary Hook B. 26/9/17 in Farnham, Surrey. Educated Canford School & Royal Military College, Sandhurst. 2/Lt, Unattached List for the Indian Army (ULIA) 27/1/38, Attached in India to the 1st battalion, The Queens Regiment 1/4/1938 for a year (at this time all newly commissioned officers of the ULIA did a year on attachment to a British Army regiment in India before joining their Indian Army units.) From April to July 1939 he was on leave outside of India with a medical certificate (this means he was not fit for duty while he was on medical leave). Confirmed 2/Lt, Indian Army 27/11/39 and posted to Royal Deccan Horse (RDH) (His autobiography states he joined the RDH in January 1938 – I think the first date is actually correct (it’s taken from the Indian Army List) as the RDH did not move to Mardan (which is where the RDH were to be stationed and he was to join) until at least October 1939.) Lt 27/4/40, Acting Captain 1/4/41 - 30/6/41, Temporary Captain 12/10/41 - 15/6/42. By April 1942 he was serving on the staff of 251st Indian Armoured Brigade based at Secunderabad War Substantive Captain 22/5/43, Acting Major 22/3/43 – 21/5/43, Temporary Major 22/5/43 – 13/5/44, Temporary Major 5/8/44 - 22/10/44, Temporary Major 28/4/45 - 16/2/46, Appointed to the staff of the Indian Armoured Corps Trade Training Centre as a Group commander on 22/4/46. Captain 27/1/46. Temporary Major 21/3/46 - 31/3/48, Transfers to the British Army and 7th Queens Own Hussars on 26/6/47. Specially employed 23/10/49 – 2/4/54 with the Sudan Defence Force. Temporary Major 21/6/50 - 26/1/51, Major 27/1/51. Appointed Temporary Lt-Col & Local Colonel 12/8/61 – ? 1964? Military Attaché to the Sudan at Khartoum 12/8/61 to 1964. Retired Maj (Hon Lt-Col) 13/10/64. He retired to Kenya where he lived until 1984 when he returned to England. Died 14th September 1990 in Warminster, Wiltshire.
  3. Commissioned second Lieutenant on 31 Jan 1936 and posted to the Indian Army on 20 Mar 1937. Promoted Lieutenant 30 Apr 1938. He has service No 62336 in the London Gazette for WW2. The above curtesy of Jack Langley, Sydney. Probyn's Horse, Indian Army. He was attached to the unit on New Guinea from 3 Feb 1944 to Unattached 29 Feb 1944 . Curtesy of Nominal Roll National Archives of Australia. MAJ Loraine-Smith was awarded an MC whilst OC, "A" Squadron Probyn's Horse during the crossing of the Irrawaddy in 1945. Wounded in Action on 24 April 1945 in vicinity of Toungoo. Whilst attempting to capture a bridge there, Loraine-Smith was wounded by shrapnel from an enemy gun which penetrated his Sherman's armour and ended in the tank 'brewing up'. The above curtesy of Laurie Promoted Major 20 Apr 1948. Retires on account of disability. 27 Nov 1953. The following curtesy of Matthew Broadbridge. UK. Major Bernard Lawson Loraine-Smith, M.C., psc B. 20/4/12. Educated ? & Cambridge University. Commissioned (late Offr. Cadet, Cambridge Univ. Contgt., Sen. Div., O.T.C.) on the Supplementary Reserve of Officers with the Durham Light Infantry as a 2nd Lt., 10th Feb. 1934. Commissioned a 2/Lt on to the Unattached List for the Indian Army (ULIA) from Supplementary Reserve of Officers, Durham Light Infantry) with seniority 10/2/35 on 30/1/36. Attached in India to the 2nd battalion, Border Regiment 18/3/1936 for a year (at this time all newly commissioned officers of the ULIA did a year on attachment to a British Army regiment in India before joining their Indian Army units.) Appointed to the Indian Army as 2/Lt on 20/3/37 and posted to Probyn's Horse. Served with the regiment on the North-West frontier of India during 1936-37. Serving with Probyn's Horse 1939. Promoted Lieut 30/4/38, acting Captain 8/9/39 – 28/11/39, acting Captain 10/12/40 to 9/3/41, temporary Captain 10/3/41 - 1/6/41, temporary Captain 16/7/41 - 29/1/44, Captain 30/1/44. Attended Staff College, Quetta 1941-42. Wounded Commanding ‘A’ Squadron, Probyn's Horse, in Burma 24/4/45 – his leg was amputated. Awarded the Military Cross (LG 24/5/45) with Probyn’s Horse for Burma. Married 1946 in London to Rachel Anne Studd Transfers to the British Army and 7th Queens Own Hussars on 17/8/46 retaining his seniority. Temporary Major ? to ? & 18/10/46 to 19/4/48, Major 20/4/48 Retires on retired pay on account of disability, 27th November 1953. Died 23rd January 1985 in Oxford, Oxfordshire
  4. Peter Epps

    Ivor Sinclair Goodall

    Ivor completed the training at Wilson's Promontory and was an original member of the unit, even to the point that he went to Darwin with the unit but did not embark. He did not return to the unit and was discharged on 11 Mar 1946.
  5. Peter Epps

    Arthur Henry Cullen

    Arthur embarked for the Middle East with 2/3rd Field Regiment, Royal Australian Artillery, aboard HT L11 on 15 Nov 1940 and served in NORTH AFRICA and CRETE. He was promoted Acting Bombardier on 20 Sept 1941 and confirmed Bombardier on 29 Oct 1941. He returned to Australia aboard "DARBAN CASTLE"? on 17 Mar 1942, appointed Lance Sergeant on 19 Jul 1942 and promoted Acting Sergeant on 21 Aug 1942. He attended 1st Australian Commando Training Squadron on 22 Jun 1943 and reverted to Private at his own request on 8 May 1943. He joined the unit on 15 May 1943 and embarked with the unit for New Guinea aboard S.S. “DUNTROON” on 17 Jun 1943 and was wounded in action (Chest) on 6 Mar 1944 and was Medevac to Australia aboard "GORGON" on 25 Jun 1944. After recuperating he transferred to 1st Australia Ordnance Small Craft Park on 22 Aug 1944. Arthur was discharged on 29 Sept 1945.
  6. Hi Robert When the unit landed in New Britain. they realised they were going to be "Mopping Up' the Jap forces left behind by Gen MacArthur's US troops. The glory would be enjoyed by the Americans and they left the AIF to clean up after them. The units time on New Britain was spent patrolling, with other AIF units, a 30 Km neck between the Gazelle Peninsula and the mainland of New Britain, as it was estimated that approx. 50.000 Japanese troops were hold up around Rabaul on New Britain. The AIF units only amounted to a couple of thousand troops. They had to keep an eye on the Japs to make sure they stayed in the Peninsula area. The unit built a camp at Lamarien and an O.P (observation point) at a place called Centre Point. The unit did 3 to 4 day patrols out to Centre Point and back. The Japanese surrendered on New Britain on 16 Sept 1945, just over a month after the atomic bombs were dropped on Japan. Your father was in No 4 section, "B" Troop under Lt Eric Smyth. Cheers Peter Epps
  7. Peter Epps

    Arthur Brand

    After training at 1st Australian Commando Training Battalion, Arthur joined the unit at Canungra, Qld as a Trooper on 15 May 1943, but before the unit left for New Guinea, he fell ill and was transferred to hospital on 20 May 1943 and was discharged from hospital on 6 Jun 1943. He then spent some time recuperating and embarked aboard "KATOOMBA" for New Guinea, disembarking at LAE on 19 Feb 1944 and re-joined the unit on 29 Mar 1944. Arthur transferred to 2/3rd Australia Composite Anti Aircraft Regiment on 24 Apr 1944. He embarked from LAE aboard "ORMISTON" for TOWNSVILLE on 27 Apr 1944. Arthur embarked from aboard "SEA RAY" on 10 Apr 1945 and disembarked at MOROTAI on 22 Apr 1945, he then embarked aboard LST 697 for LUBUAN, British North Borneo on 2 Jun 1945. He returned to Australia on 20 Dec 1945 and was discharged on 8 Jan 1946.
  8. Hi Christy The plaque looks like a Department of Veterans Affairs (DVA) plaque, that is supplied for ex service personnel, who have been deemed to have died as a result of their war service after discharge. My dad was cremated and he has a plaque exactly like your dads on the W.A. War Graves Cemetery wall at Karrakatta. The plaques are located as far as I know in the state of their last residency. I would suggest you contact the DVA in your state and ask for info on Norman and the plaque. Hoping I have answered your query sufficiently. Cheers Peter Epps
  9. Kevin was a Lieutenant, with 2/1st Tank Attack Regiment and was attached to the unit, for a short period, on New Britain for training purposes. Being attached meant that he was not part of the establishment of the Squadron. He enlisted on 19 Aug 1942 and was discharged on 15 Jul 1946
  10. Photo taken prior to Embarkation to Timor, 1941. Back Row Standing L to R R A Studdy, F D Humfrey, G I Green, H J Morgan, M C Cash, F C Smith, unknown, G F Bayliss. Front Row Standing L to R F C Fagg, H S Meyers, G H Strickland, D F Murray, unknown, A E Friend, W I Holly, J R Smith, M A M Smith, Back Row Sitting L to R B J McMahon, R S Wilson, D T Ritchie, A Campbell, T G Nisbet, G H Smith, unknown, W E C Monk, A E Smith, Front Row Sitting L to R E H Craghill, N G Scott, P D Mantle, A Wares, P G Maley, G E Pendergrast, R E E Tatum.
  11. Peter Epps

    ANZAC 2010

    L to R Arthur Marshall, Jack Carey, Dick Darrington, John Burridge, Bob Smyth.
  12. Hi Chantal Sorry we don't have a list of safaris / reunions, it would be a case of going through the Couriers. Peter
  13. Peter Epps

    1-1024x848.jpg

    Notice Warwick Crossing is carrying a sniper's .303 rifle. It is different from the other .303's in the photo.
  14. William was an original member of the unit, embarking aboard “S.S. ZEALANDIA” on 8 Dec 1941 for Timor as a Lance Corporal in No 1 Section, “A” Platoon. He returned to Australia on 22 Aug 1942 and transferred to 16th Australian Infantry Training Company, 21 Dec 1942, 3rd Australian Training Company, 29 Apr 1943 and was discharged on 26 Nov 1943.
×
×
  • Create New...