Jump to content

Rob Crossing

Committee
  • Content count

    90
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

About Rob Crossing

  • Role
    Secretary

Personal Information

  • Related to 2/2 soldier
  • Name of 2/2 soldier
    Warwick Crossing

Recent Profile Visitors

1,387 profile views
  1. Rob Crossing

    President sets the record straight

    From time to time, stories are published that overlook the significant contribution of the men of the 2/2. One such story appeared in the newsletter Commando News. President of the 2/2 Commando Association, Peter Epps, recently sent a letter to the editor of the newsletter, seeking to set the record straight. Letter to editor of Commando News.pdf
  2. Colleen Thornton-Ward and her brother, Murray Thornton, both committee members of the association, are once again volunteering as international observers at the forthcoming Timor-Leste election on 12 May 2018. To see the story as published by the Eastern Reporter, please click here.
  3. Rob Crossing

    Timor 1942 Commando Campaign Tour - Fully Booked!

    Congratulations, Ed! It's great that you have organised this and that it's fully booked. I hope it goes well. Cheers Rob
  4. Rob Crossing

    George Frederick GREENHALGH

    George "Happy" Greenhalgh was an original member of the unit, embarking aboard SS Zealandia on 8 Dec 1941 for Timor as a Signalman, Signals Sect, Headquarters Group. After the campaign on Timor, he embarked with the unit for Australia aboard the Royal Dutch destroyer Tjerk Hiddes on either 11 Dec 1942 or 16 Dec 1942, as the embarkation rolls do not differentiate. After leave and reorganisation he embarked with the unit for New Guinea as a Corporal Signals Sect, Headquarters Group aboard SS Duntroon on 17 Jun 1943 and returned to Australia with them aboard Taroona on 3 Sept 1944. After further leave and reorganisation, he embarked for New Britain aboard Taroona on 9 Apr 1945 with the unit as a Corporal attached to A Troop. He was discharged on 7 Jan 1946.
  5. Rob Crossing

    Arthur Edward Earl COATS

    Arthur was an original member of the unit, embarking aboard SS Zealandia on 8 Dec 1941 for Timor as a Private in No 5 Sect, B Platoon. After the campaign on Timor, he embarked with the unit for Australia aboard the Royal Dutch destroyer Tjerk Hiddes on 16 Dec 1942. After leave and hospitalisation he embarked for New Guinea aboard "KATOOMBA" on 22 Nov 1943 and re-joined the unit as a Lance Corporal in the Royal Army Medical Corps Section of Headquarters Group on 28 Nov 1943 and returned to Australia with them aboard "TAROONA" on 3 Sept 1944. After further leave and reorganisation, he embarked for New Britain aboard "TAROONA" on 9 Apr 1945 with the unit as a Corporal in the Royal Army Medical Corps Sect of Headquarters Group. He transferred out of the unit to "D" Company, 67 Infantry Battalion on 6 Dec 1945 and embarked for Japan on 7 Feb 1946 with the occupation forces of Japan. He embarked aboard "MANOORA" for Australia on 1 Apr 1947 and was discharged on 24 Apr 1947.
  6. Rob Crossing

    Harold BOTTERILL

    Harry was an original member of the unit, aboard SS Zealandia on 8 Dec 1941 for Timor as a Signalman in the Signals Sect of Headquarters. After the campaign on Timor, he embarked with the unit for Australia aboard the Royal Dutch destroyer Tjerk Hiddes on either 11 Dec 1942 or 16 Dec 1942, as the embarkation rolls do not differentiate. Harry embarked with the unit for New Guinea aboard SS Duntroon on 17 Jun 1943 as a Corporal in the Signals Sect, Headquarters and returned to Australia with them aboard Taroona on 3 Sept 1944. After leave and reorganisation, he embarked for New Britain aboard Taroona on 9 Apr 1945 with the unit as a Corporal attached to B Troop. He was discharged on 8 Jan 1946.
  7. Rob Crossing

    Donald Albert FRYER

    Donald embarked with the unit for New Guinea as a Trooper aboard SS Duntroon on 17 Jun 1943 and returned to Australia with them aboard Taroona on 3 Sept 1944. After leave and reorganisation, he embarked for New Britain aboard Taroona on 9 Apr 1945 with the unit as a Trooper. He was discharged on 12 Oct 1945.
  8. Rob Crossing

    Rolf Redmond BALDWIN

    Rolf was born at South Yarra, Vic, 16 Dec 1909. He was on the training staff of the No7 Infantry Training Centre at Foster He was commissioned Lieutenant on 3 Mar 1941 and Captain, 11 Jul 1941. Rolf was an original member of the unit, served on Timor as a Captain, Officer Commanding A Platoon. On 17 Nov 1942, he transferred and became Second in Command of Sparrow Force under Major Callinan. After the unit left Timor, he remained with Sparrow Force Headquarters and he arrived back in Darwin on 10 Jan 1943. He was Mentioned in Despatches, Twice for service on Timor, London Gazette, 25 May 1943 and 23 Dec 1943. Rolf was attached to 2/7 Aust Op Report Team on 21 Nay 1943. After attending courses and training he served in New Guinea, 18 Aug 1942 to 5 Nov 1943 and again 10 Apr 1945 to 16 Jul 1945. He was promoted to Major, 8 Jul 1944. Then served in New Britain 30 Aug 1945 to 16 Dec 1945 He was discharged on 8 Jan 1946.
  9. Rob Crossing

    James GRIFFIN

    James joined the unit on Timor as a Private from 2/40 Battalion, after the fall of Koepang, in about March 1942. He was one of the former Koepang men, who moved to the village of Mape for intensive commando training and, on 8 May 1942, they were formed into a new Platoon, D Platoon under the command of Lieutenant Turton and later under Lt Doig. After the campaign on Timor, he embarked with the unit, for Australia aboard the Royal Dutch destroyer Tjerk Hiddes on either 11 Dec 1942 or 16 Dec 1942, as the embarkation rolls do not differentiate. He was transferred to the unit from the 2/40 Bn on arrival back in Australia. After leave and reorganisation he embarked with the unit for New Guinea as a Trooper in the Headquarters group of A Troop aboard SS Duntroon on 17 Jun 1943 and returned to Australia with them aboard Taroona on 3 Sept 1944. After leave and reorganisation, he embarked for New Britain aboard Taroona on 9 Apr 1945 with the unit as a Trooper in the Headquarters group of A Troop. He was discharged on 3 Oct 1945.
×