Jump to content
  • This database is still under construction.
    You may not find everyone in here yet.

  • Colin Douglas Doig


    Peter Epps
    • Regimental Number: WX11054

    Colin served with 25th Light Horse Machine Gun Regt, 1938-1941.58c4fa5cd3a4a_ScreenShot2017-03-12at3_35_26pm.png.f1c2012b12edf4d6e9dec1c13db62dcf.png

    He was commissioned on 23 Oct 1940

    He was an original member of the unit, embarking aboard “S.S. ZEALANDIA” on 8 Dec 1941 for Timor as a Lieutenant, Officer Commanding, No 5 Sect, “B” Platoon.

    He took command of “D” Platoon later in the campaign.

    In Oct 1942, George Boyland took over command of “H” Force from Lt Doig.

    After the campaign on Timor, he embarked with the unit, for Australia aboard the Royal Dutch destroyer “Tjerk Hiddes” on either 11 Dec 1942 or 16 Dec 1942, as the embarkation rolls do not differentiate. 

    58c4fa5aba66b_ScreenShot2017-03-12at3_35_12pm.png.f4a4980f0740a1779d59d0b5bfa55bfb.pngAfter leave and reorganization he embarked with the unit as a Lieutenant, Officer Commanding, No 5 Sect, “B” Troop, for New Guinea aboard S.S. “DUNTROON” on 17 Jun 1943 and returned to Australia with them aboard “TAROONA” on 3 Sept 1944.

    Colin was promoted to Captain on 7 Mar 1945 and after leave and further reorganization, he embarked for New Britain aboard “TAROONA” on 9 Apr 1945 with the unit as a Captain, Officer Commanding, “A” Troop.

    He was discharged on 26 Apr 1946.

    Colin was the first Life Member of the Association in 1950 and was awarded a Medal of the Order of Australia (OAM) in 1988.



    Comments

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now

×
×
  • Create New...