Jump to content
  • This database is still under construction.
    You may not find everyone in here yet.

  • Sign in to follow this  

    Bernard Lawson Loraine-smith


    Peter Epps
    • Regimental Number: VN575

    Commissioned second Lieutenant on 31 Jan 1936 and posted to the Indian Army on 20 Mar 1937. Promoted Lieutenant 30 Apr 1938. He has service No 62336 in the London Gazette for WW2.                                                                                                                                                                                                                         The above curtesy of Jack Langley, Sydney.

    Probyn's Horse, Indian Army. He was attached to the unit on New Guinea from 3 Feb 1944 to Unattached 29 Feb 1944 . Curtesy of Nominal Roll National Archives of Australia.

    MAJ Loraine-Smith was awarded an MC whilst OC, "A" Squadron Probyn's Horse during the crossing of the Irrawaddy in 1945. Wounded in Action on 24 April 1945 in vicinity of Toungoo. Whilst attempting to capture a bridge there, Loraine-Smith was wounded by shrapnel from an enemy gun which penetrated his Sherman's armour and ended in the tank 'brewing up'. The above curtesy of Laurie

    Promoted Major 20 Apr 1948. Retires on account of disability. 27 Nov 1953.

    The following curtesy of Matthew Broadbridge. UK.

    Major Bernard Lawson Loraine-Smith, M.C., psc

    B. 20/4/12. Educated ? & Cambridge University.

    Commissioned (late Offr. Cadet, Cambridge Univ. Contgt., Sen. Div., O.T.C.) on the Supplementary Reserve of Officers with the Durham Light Infantry as a 2nd Lt., 10th Feb. 1934.

    Commissioned a 2/Lt on to the Unattached List for the Indian Army (ULIA) from Supplementary Reserve of Officers, Durham Light Infantry) with seniority 10/2/35 on 30/1/36. Attached in India to the 2nd battalion, Border Regiment 18/3/1936 for a year (at this time all newly commissioned officers of the ULIA did a year on attachment to a British Army regiment in India before joining their Indian Army units.)

    Appointed to the Indian Army as 2/Lt on 20/3/37 and posted to Probyn's Horse. Served with the regiment on the North-West frontier of India during 1936-37. Serving with Probyn's Horse 1939.

    Promoted Lieut 30/4/38, acting Captain 8/9/39 – 28/11/39, acting Captain 10/12/40 to 9/3/41, temporary Captain 10/3/41 - 1/6/41, temporary Captain 16/7/41 - 29/1/44, Captain 30/1/44.

    Attended Staff College, Quetta 1941-42.

    Wounded Commanding ‘A’ Squadron, Probyn's Horse, in Burma 24/4/45 – his leg was amputated.

    Awarded the Military Cross (LG 24/5/45) with Probyn’s Horse for Burma.

    Married 1946 in London to Rachel Anne Studd

    Transfers to the British Army and 7th Queens Own Hussars on 17/8/46 retaining his seniority.

    Temporary Major ? to ? & 18/10/46 to 19/4/48, Major 20/4/48

    Retires on retired pay on account of disability, 27th November 1953.

    Died 23rd January 1985 in Oxford, Oxfordshire

    Edited by Peter Epps

    Sign in to follow this  


    Comments

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now

×
×
  • Create New...